Warto inwestować w Chmurę


01 września 2016

Andrzej Osmak

Warto inwestować w Chmurę

W połowie lipca dwie niezależne firmy analityczne ogłosiły swoje raporty, w których IBM został sklasyfikowany jako lider w obszarze usług globalnej infrastruktury chmurowej. To silny sygnał, że nasze inwestycje, jasna strategia oraz determinacja w adresowaniu potrzeb naszych klientów za pomocą rozwiązań chmurowych przynoszą pozytywne efekty.

Raport Worldwide Semi-Annual Public Cloud Services Tracker, 2H 2015 przygotowany przez firmę International Data Corp. (IDC) zawiera klasyfikację globalnych dostawców usług infrastruktury chmurowej (IaaS) z perspektywy wielkości przychodów oraz jakości dostarczanych rozwiązań. W swojej metodologii firma IDC wzięła pod uwagę to, co klienci faktycznie kupują, a nie sposób, w jaki usługa jest dostarczana. Analiza objęła serwery wirtualne, serwery fizyczne (tzw. Bare Metal), systemy pamięci masowej oraz rozwiązania sieciowe. Wszystko oczywiście dostępne w modelu usługowym, w którym klient płaci tylko za faktycznie wykorzystane zasoby. Firma IBM znalazła się w tym raporcie na drugim miejscu.

Warto tutaj zaznaczyć, że obszar infrastruktury chmurowej stanowi jedynie część naszego portfolio, w skład którego wchodzi również platforma do szybkiego budowania aplikacji chmurowych i mobilnych (IBM Bluemix) oraz cała gama gotowych aplikacji dostępnych w modelu usługowym (SaaS). Nasi klienci, w przypadku chęci skorzystania z potencjału jaki daje chmura, mogą również wybrać model dostarczania chmury dopasowany do ich aktualnych potrzeb. Część z nich wybierze model publiczny (tzw. Public Cloud), w którym rozwiązanie będzie dostarczane z jednej z naszych 47 lokalizacji rozsianych po całym świecie. Część, ze względu na regulacje prawne lub inne ograniczenia, wybierze model prywatny (tzw. Private Cloud), w którym rozwiązanie zostane zainstalowane w ich własnym centrum przetwarzania danych. Naszym zdaniem największą grupę będą jednak stanowili klienci, którzy wybiorą model hybrydowy (tzw. Hybrid Cloud), w którym część usług będzie dostępna w chmurze publicznej, a część w prywatnej. Wybór modelu dostarczania usług chmurowych daje naszym klientom możliwość dopasowania rozwiązania do ich własnych potrzeb i jest jednym z filarów naszej strategii w obszarze rozwiązań chmurowych.

Drugi raport, Public Cloud Customer Research, został przygotowany przez firmę Technology Business Research (TBR) i zawiera analizę ankiet przeprowadzonych w 2169 przedsiębiorstwach. Firma IBM została w tym raporcie uznana za lidera wdrażania publicznych usług chmurowych dzięki dostępności narzędzi do zarządzania chmurami hybrydowymi oraz możliwości spełnienia wymagań klientów dotyczących lokacji danych i zachowania prywatności. Dodatkowo respondenci docenili zaangażowanie firmy IBM w budowanie ekosystemu developerów skupionych wokół platformy IBM Bluemix oraz szeroki pakiet usług wdrożeniowych i konsultingowych, uzupełniających portfolio produktów chmurowych.

Powyższe dwa raporty są dobrym wskaźnikiem zmian, jakie zachodzą obecnie na coraz bardziej dojrzałym, globalnym rynku rozwiązań chmurowych. Początkowo rynek ten był zdominowany przez rozwiązania oparte tylko o chmurę publiczną. Z czasem, wraz z adopcją chmury przez działy IT dużych firm, klienci zaczęli poszukiwać dostawców oferujących różne modele dostarczania chmury oraz rozumiejących ich potrzeby. Firma IBM, dzięki swojemu wieloletniemu doświadczeniu dobrze rozumie obecne potrzeby klientów. Zarówno tych skupionych na zapewnieniu ciągłości działania firmy (tradycyjne IT) jak i tych wspierających proces cyfrowej transformacji biznesu (działy odpowiedzialne za rozwój i innowacje). Każdy z tych klientów znajdzie w naszym portfolio produktów chmurowych rozwiązanie spełniające jego potrzeby i dostarczane w elastycznym modelu usługowym.

Po więcej informacji zapraszam na stronę www.pl.ibm.com/chmura.

Źródła: IDC (ograniczony dostęp), TBR (ograniczony dostęp).

Zainteresował Cię nasz blog i chcesz wiedzieć więcej?

Zapisz się na nasz newsletter

Na Twój e-mail wyślemy ciekawe informacje związane z blogiem i IBM