W IBM to pracownicy tworzą klimat firmy


17 sierpnia

Agnieszka Dziewulska

W dzisiejszych czasach benefity pracownicze, takie jak karnet na zajęcia sportowe czy prywatna opieka medyczna są już raczej standardem. Wobec tego firmy szukają nowych rozwiązań, które pozwolą im na przyciągnięcie najlepszych pracowników. Chociaż pracownicze chillroomy, playroomy i kantyny to must have każdej dużej organizacji, zwłaszcza w branży IT, to w IBM postanowiliśmy pójść o krok dalej. Oddaliśmy inicjatywę aranżacji przestrzeni przyjaznej do pracy w ręce samego pracownika.

Projekt Space Makers, którego dwa wdrożenia udało nam się zrealizować we Wrocławiu, działa na kształt budżetu obywatelskiego. Chętni pracownicy zgłaszają swoje pomysły na aranżację przestrzeni biurowej, a wszyscy pozostali mogą decydować na co przeznaczyć środki. Wybraliśmy dwa pomysły. Pierwszy to Innovana Lab – niewielka przestrzeń kreatywna, przystosowana do prowadzenia spotkań w metodyce agile, czyli w sposób pozwalający na jak największą interakcję między uczestnikami spotkania. Miejsce to powstało, aby odejść od koncepcji typowej korporacyjnej sali konferencyjnej na poczet stworzenia przestrzeni, w której spotkania odbywają się w nieco luźniejszej atmosferze pozwalającej na swobodną wymianę myśli. Drugim jest Breathable Walls, czyli ogrody wertykalne. W naszym wrocławskim biurze zainstalowane zostały cztery wolnostojące panele z sakiewkami, w których umieszczone są zielone rośliny. Instalacja znajduje się w open space i wpływa korzystnie na ciągle klimatyzowane powietrze, jednocześnie urozmaicając wizualnie nowoczesną, surową przestrzeń naszego biura.

Brzmi zachęcająco? To dobrze, bo inicjatywy pracownicze nie są naszym jedynym atutem. Liczy się także wielkość firmy i pola, na których działa, bo dzięki temu możliwości rozwoju są właściwie nieograniczone. Wybierając spośród kilkunastu unikatowych departamentów, miejsce w IBM mogą znaleźć zarówno doświadczeni specjaliści, jak i ci, którzy w branży IT chcą dopiero postawić swoje pierwsze kroki. Firma oferuje szeroki wachlarz rodzajów zatrudnienia, począwszy od praktyk studenckich, poprzez programy absolwenckie, a skończywszy na ofertach dla doświadczonych profesjonalistów, nie tylko w dziedzinie informatyki i nowych technologii. Tego typu rozwiązanie pozwala na korzystanie z know how obecnej na całym świecie firmy nawet jeszcze w trakcie studiów.

Ważną częścią inicjatyw IBM jest również współpraca z licznymi uniwersytetami w kraju, m.in. Politechniką Rzeszowską, Łódzką, Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu czy krakowską AGH. Dzięki niej studenci konkretnych kursów otrzymują certyfikaty ich ukończenia podpisane przez IBM, które są ogromnym atutem zarówno w procesie rekrutacyjnym w naszej firmie, jak i przez całą karierę na rynku pracy IT.

Powodów do wybrania IBM jako pracodawcy jest wiele. Nasz ciągły rozwój zdecydowanie ułatwia zdobywanie kolejnych umiejętności niezbędnych na dzisiejszym rynku pracy. Stawiamy ogromny nacisk na politykę równych szans, tolerancję i brak jakiejkolwiek dyskryminacji oraz oferujemy szereg udogodnień dla osób niepełnosprawnych chcących pracować zawodowo. Co jednak najważniejsze – otwieramy drzwi do kariery nie tylko w Polsce, ale także w krajach całego świata ze względu na międzynarodowy profil naszej firmy. Dzięki temu każdy może znaleźć u nas swoje miejsce.

Zainteresował Cię nasz blog i chcesz wiedzieć więcej?

Zapisz się na nasz newsletter

Na Twój e-mail wyślemy ciekawe informacje związane z blogiem i IBM