Sztuczna inteligencja z Krakowa zachęca do aktywności fizycznej


18 maja

Grzegorz Przybycień

Sztuczna inteligencja z Krakowa zachęca do aktywności fizycznej

Wielu z nas, internautów, spotkało się kiedyś z tzw. chatbotem, czyli wirtualnym pracownikiem biura obsługi klienta. Chociaż odpowie na proste pytania zapisane w bazie, to z bardziej zaawansowaną rozmową raczej sobie nie poradzi. IBM wspólnie z IPS UJ postanowił zmierzyć się z wyzwaniem i stworzyć pożyteczną aplikację, która będzie w stanie skutecznie motywować użytkowników do aktywności fizycznej. W ten sposób powstała Jane AI.

Mówiąc w uproszczeniu, choć pewnie trochę na wyrost, Jane AI to wirtualny odpowiednik Ewy Chodakowskiej. Wprawdzie nie jest jeszcze w stanie ułożyć pełnego planu treningowego czy rozpisać diety, ale za to co dzień skutecznie nakłania do spaceru, jazdy na rowerze czy ćwiczenia jogi. Wystarczy nawiązać z nią kontakt przez Messengera, rozmawiać i zdawać relacje ze swoich postępów dotyczących aktywności fizycznej. Jak to możliwe? Jane wykorzystuje interfejs programistyczny Watson Conversation, znany z systemu sztucznej inteligencji stworzonej przez IBM, co pozwala się jej posługiwać językiem naturalnym rozmówcy. W szkoleniu Jane pomagają nam naukowcy i studenci z Instytutu Psychologii Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego, więc jest w stanie rozpoznawać temat oraz intencję wypowiadanych słów.

Testy systemu podzieliliśmy na dwa etapy. W pierwszym, uruchomionym na przełomie grudnia i stycznia, badania dotyczyły komunikatywności Jane oraz zaangażowania użytkowników w rozmowy prowadzone przez Messengera. Druga faza testów – prowadzona od marca – obejmuje również analizę wiadomości wysyłanych do niej przez użytkowników.

Pośrednie wyniki badań potwierdziły, że największą zaletą Jane jest możliwość rozumienia języka naturalnego. Prowadzi normalną konwersację, jest jednak bardzo stanowcza i nie rozmawia na tematy inne niż sport. Każdą swoją odpowiedź personalizuje w oparciu o wcześniejsze wypowiedzi użytkownika dotyczące aktualnego nastroju, poziomu motywacji i przeszkód w wykonywaniu ćwiczeń jak na przykład brak czasu czy zła pogoda. Przede wszystkim jednak potrafi określić rzeczywiste intencje konkretnego użytkownika. Trzeba więc być ostrożnym – Jane szybko rozpozna tego, który próbuje robić sobie z niej żarty, i nie będzie chciała kontynuować rozmowy.

Tylko w drugiej fazie testów aplikacja odpowiedziała na blisko 10 tysięcy wiadomości od ćwiczących, a wsparcia w takiej skali prawdopodobnie nie byłby w stanie udzielić żaden trener bez pomocy AI. Oceniamy, że Jane nadzorowana przez specjalistów, z powodzeniem motywuje ludzi do ćwiczeń. Nie jest to łatwe zadanie zważając na fakt, że użytkownicy szybko rezygnują z aplikacji mobilnych. Według szacunków dla aplikacji na system Android, po 3 dniach od zainstalowania korzysta z nich mniej niż 20 proc. użytkowników. W przypadku Jane po 7 dniach ten wskaźnik wynosił 88 proc., natomiast po 20 nadal kształtował się na poziomie ponad 50 proc., co w kontekście statystyk dotyczących przywiązania do aplikacji mobilnych można uznać za duży sukces. Co ważne, w ostatnich dniach Jane osiągnęła kamień milowy, motywując swoich użytkowników do zarejestrowania około tysiąca aktywności pro-zdrowotnych. Tę skuteczność w ogromnej mierze zawdzięczamy zaprojektowanemu przez naukowców i studentów z UJ modelowi empatii i osobowości Jane.

Cały ten projekt pozwala na rozwój praktycznej wiedzy w zakresie zastosowania sztucznej inteligencji w zupełnie nowej dziedzinie. Przyczynia się do zbadania możliwości zastosowania nowych masowych technologii do rozwiązania problemów ludzi z prowadzeniem zdrowego trybu życia, co w wymiarze społecznym może mieć istotny wpływ na znaczną poprawę jakości życia i na ograniczenie rosnących kosztów systemu ochrony zdrowia oraz systemu ubezpieczeń społecznych.

Więcej informacji na temat Jane oraz instrukcję pierwszego kontaktu z nią można znaleźć pod adresem: http://janeai.mybluemix.net/

Zainteresował Cię nasz blog i chcesz wiedzieć więcej?

Zapisz się na nasz newsletter

Na Twój e-mail wyślemy ciekawe informacje związane z blogiem i IBM