Komputer IBM… od dziś w kinach


24 lutego

Aleksandra Porowska

Co robicie wieczorem? Jeśli jeszcze nie macie planów, zachęcam do obejrzenia filmu „Ukryte Działania” – od dziś w kinach. Dlaczego warto?

Jeśli miałabym podsumować film jednym zdaniem – to historia zmiany. Obraz przenosi nas do Ameryki lat 60., gdzie trwa właśnie kosmiczny wyścig – któremu państwu uda się wysłać w kosmos człowieka i bezpiecznie sprowadzić go na Ziemię? Jednocześnie na tle rywalizacji mocarstw, rozgrywają się codzienne sprawy, które w konsekwencji będą równie przełomowe, jak lot na orbitę – równouprawnienie kobiet, wprowadzenie nowych technologii i wykorzystania potencjału nauk ścisłych w rozwiązywaniu problemów. Każda z tych kwestii – co widzimy z dzisiejszej perspektywy – zmieniła sposób, w jaki postrzegamy świat.

Fascynujący jest udział technologii w prowokowaniu zmian – również tych społecznych. Kiedy w NASA pojawia się komputer IBM, matematyczki wykonujące obliczenia obawiają się, że ich praca stanie się niepotrzebna – przecież maszyna jest w stanie znacznie szybciej i precyzyjniej wykonać obliczenia. Szybko jednak okazuje się, że bez napisania właściwego oprogramowania, komputer jest tylko wielką szafą (tak, to były te czasy!) zajmującą pomieszczenie. A kto lepiej niż doświadczony umysł ścisły jest w stanie przygotować właściwy kod?

Dziś, wraz z pojawieniem się sztucznej inteligencji, dyskusja o współpracy człowieka z komputerem rozgorzała na nowo – w podobnym kontekście, jak w latach 60. Zdaniem ekspertów, podobnie jak wtedy, czeka nas ewolucja rynku pracy – pojawią się nowe zawody, stare zaś będą wymagać nowych umiejętności. Niezależnie od tego, w którą stronę pójdą zmiany, możemy spodziewać się z jednej strony większego zapotrzebowania na pracowników z kompetencjami cyfrowymi, a z drugiej – upraszczania systemów komputerowych, by były bardziej przyjazne i łatwiejsze w obsłudze. Podobnie jak w filmie, technologia przyniesie wiele wyzwań i pytań, ale też rozwiązań, które dziś są niedostępne.

Te same dylematy stały przed bohaterami „Ukrytych działań” – zachęcam więc do wyjścia do kina. Czeka Was doskonała gra aktorska Kevina Costnera, Kirsten Dunst czy nominowanej do Oscara Octavii Spencer (znanej m.in. ze „Służących”). A także błyskotliwy humor i wielka polityka w tle. Flim jest również nominowany do Oscara w kategorii „Best Movie”, więc świetna rozrywka na piątkowy wieczór gwarantowana.

Zainteresował Cię nasz blog i chcesz wiedzieć więcej?

Zapisz się na nasz newsletter

Na Twój e-mail wyślemy ciekawe informacje związane z blogiem i IBM