IBM Watson z nagrodą Forum Gospodarczego TIME


07 marca

Marta Brańska-Rybicka

IBM Watson z nagrodą Forum Gospodarczego TIME

W Warszawie trwa Forum Gospodarcze TIME, jedna z najważniejszych imprez poświęconych polskiemu przemysłowi cyfrowego. Tegoroczna edycja jest dla nas wyjątkowa, ponieważ tematem przewodnim spotkania jest sztuczna inteligencja, dziedzina szczególnie nam bliska, w której IBM może pochwalić się sporymi osiągnięciami. Teraz też możemy pochwalić się, że superkomputer IBM Watson został nagrodzony prestiżowym wyróżnieniem Gali TIME.

Dla niewtajemniczonym warto wspomnieć, że nagroda przyznawana przez KIGEiT i PIIT osobom lub organizacjom, które przyczyniają się do rozwoju rynku w Polsce oraz promują wdrażanie nowoczesnych technologii. Tym razem jest to nagroda o tyle wyjątkowa, że przypada nie człowiekowi, ale algorytmom. Watson to system wielu narzędzi, które razem tworzą rozwiązanie wspierające ludzi w ich codziennej pracy.

Popularnie nazywana sztuczną inteligencją, technologia nowej generacji wkrótce pojawi się wkażdej sferze życia i pracy, i będzie w stanie zmieniać je i udoskonalać. Będzie to możliwe, ponieważ systemy te potrafią przetworzyć i zrozumieć wszelkiego rodzaju informacje wytwarzane na niespotykaną wcześniej skalę. Systemy poznawcze, takie jak IBM Watson, są w stanie zinterpretować te dane poprzez stawianie hipotez i wyciąganie wniosków. Co najważniejsze, nie są po prostu zaprogramowane, one uczą się ze swoich doświadczeń, interakcji z człowiekiem oraz z wniosków, jakie wyciągają.

Wiele osób utożsamia Watsona z wyobrażeniem sztucznej inteligencji, jakie znamy z filmów. Tak nie jest. Watson nie jest osobą - to system poznawczy, samouczący się, który powstał, aby pomagać ludziom. Celem sztucznej inteligencji i systemów poznawczych stworzonych i wdrażanych przez IBM jest poszerzenie ludzkiej inteligencji. Nie chodzi tutaj o zastąpienie ludzi, systemy poznawcze nie osiągną rzeczywistej świadomości czy niezależności. Raczej będę coraz mocniej osadzone w procesach, systemach, produktach i usługach, dzięki którym firmy działają na rynku.

Systemy kognitywne to efekt pracy wielu uzdolnionych ludzi. Wśród nich są też programiści z Polski, na przykład zespół z IBM Software Lab w Krakowie, który pracuje nad udoskonaleniem uczenia maszynowego, będącego częścią rozwiązań kognitywnych. Tylko w zeszłym roku, krakowski IBM przygotował ponad 100 zgłoszeń patentowych dotyczących technologii. Dlatego ta nagroda to przede wszystkim wyróżnienie dla tysięcy naukowców, programistów i badaczy, którzy w swojej codziennej pracy udowadniają, że technologia jest ograniczona jedynie naszą wyobraźnią.

Zainteresował Cię nasz blog i chcesz wiedzieć więcej?

Zapisz się na nasz newsletter

Na Twój e-mail wyślemy ciekawe informacje związane z blogiem i IBM