IBM dla private bankingu – co zmieniła aplikacja Trusted Advice przez rok od wdrożenia Alior Banku


11 maja

Małgorzata Ratajczak

Piętnaście minut zamiast kilku godzin poświęconych na przygotowanie spotkania z klientem, możliwość tworzenia najbardziej aktualnych ofert inwestycyjnych na bieżąco, atrakcyjne prezentacje wykorzystujące funkcjonalność iPadów i eliminacja dokumentacji papierowej – to główne zalety aplikacji Trusted Advice stworzonej przez IBM dla Alior Banku. Wdrożenie jej przed rokiem było jednym z kroków zmierzających do cyfrowej transformacji banku, realizowanej obecnie w ramach strategii „Cyfrowego Buntownika”.

Liczba osób korzystających z usług private bankingu w Alior Banku rośnie 2,5 razy szybciej niż rynek, więc potrzebowaliśmy efektywnego wsparcia w przygotowaniu się do rozmów z klientami. Wcześniej stworzenie raportu lub oferty zajmowało doświadczonemu bankierowi od kilku do kilkunastu godzin, a sprawdzane manualnie dane o wycenach mogły stracić na aktualności. Poza tym, informacje prezentowane za pomocą arkusza kalkulacyjnego niekiedy były nieczytelne dla odbiorców.

Dostrzegając zmiany preferencji klientów, przede wszystkim mniejszą gotowość do odwiedzin oddziałów, Alior Bank wyposażył nas w iPady oraz stworzoną przez IBM i Apple aplikację Trusted Advice.

Dzięki wykorzystaniu zaawansowanej analityki aplikacja umożliwia nam wgląd w portfolio klientów i zarządzanie nim w łatwy i przejrzysty sposób. Pozwala ona na przygotowanie – dzięki dosłownie kilku kliknięciom – informacji o aktualnie prowadzonych inwestycjach i rekomendowanych przedsięwzięciach w trakcie trwania spotkania. Z naszego punktu widzenia zmiany są rewolucyjne, bo to, co kiedyś zajmowało 4-5 godzin, a w wypadku klientów korzystających z wielu produktów – nawet cały dzień, teraz robimy w 15 minut. Nie musimy zbierać danych z wielu źródeł, mamy pewność odnośnie ich aktualności, a iPad zapewnia podłączenie do pełnej kartoteki klienta w banku. W efekcie przy jej pomocy może on się zapoznać z przygotowaną ofertą nie tylko w oddziale, ale również w dowolnym miejscu – w siedzibie własnej firmy, domu czy kawiarni.

Co ważne, możliwości prezentacyjne Trusted Advice nie ograniczają się do aktywów klienta w Alior Banku, ale zapewnia ona też informacje o częściach portfela zarządzanych przez inne instytucje finansowe. Wszystkie dane są zaprezentowane w atrakcyjnej graficznie formie, wykorzystując funkcjonalność iPada i w sposób zrozumiały nawet dla laika – klient widzi w jaki sposób w danym momencie kształtuje się jego obecne portfolio, z jakim ryzykiem jest związane i jak może się ono zmienić w przyszłości oraz na jakie zyski może liczyć.

Aplikacja zapewnia klarowne podsumowania spotkań, które są następnie wysyłane na adres email klienta. Z bezpośrednich rozmów wiemy, że klienci cenią sobie także eliminację dokumentacji papierowej, ponieważ wszystkie materiały otrzymują na swoją skrzynkę mailową. To pozwala uniknąć nieporozumień odnośnie ustaleń i zaproponowanych kroków. Klienci nie muszą się też obawiać, że korespondencja trafi w niepowołane ręce, ponieważ dokumenty są szyfrowane, a hasło dostępu bank przesyła SMS-em na zweryfikowany numer telefonu zaufanego.

Trusted Advice pomaga nie tylko w pracy bankierów mających na co dzień kontakt z klientem, ale stanowi również doskonałe wsparcie dla dyrektorów oddziałów. Zapewnia podgląd inwestycji, oceny ryzyka poszczególnych przedsięwzięć oraz wgląd w bieżące raporty dotyczące wszystkich klientów oddziału. Dzięki temu nawet w przypadku zmiany doradcy, dyrektor ma pełną wiedzę na temat relacji klienta z bankiem. Aplikacja pozwala zatem lepiej koordynować pracę zespołu i skuteczniej zarządzać czasem podległych bankierów.

Co ważne, Trusted Advice jest intuicyjnym rozwiązaniem, więc nie trzeba poświęcać wiele czasu na przeszkolenie nowego pracownika w korzystaniu z aplikacji. Wystarczą 2-3 godziny do poznania wszystkich jego funkcji, a nawet krócej, gdy bankier obyty jest już z korzystaniem z iPada.

Zainteresował Cię nasz blog i chcesz wiedzieć więcej?

Zapisz się na nasz newsletter

Na Twój e-mail wyślemy ciekawe informacje związane z blogiem i IBM