Hackathon #danepubliczne


03 października 2016

Grażyna Dadej

W dniach 24-25 września odbył się w Bibliotece Narodowej w Warszawie zorganizowany przez Ministerstwo Cyfryzacji hackathon pod hasłem #danepubliczne. Celem tego wydarzenia było zweryfikowanie, jak wiele można zdziałać wykorzystując otwarte bazy danych publicznych, które już obecnie są udostępnione przez instytucje rządowe i samorządowe.

Wiele z nich można znaleźć na portalu https://danepubliczne.gov.pl/# .O otwieraniu danych publicznych, które miałoby pobudzić innowacyjność i doprowadzić do swobodnego tworzenia aplikacji na potrzeby obywateli mówi się od dawna. Ale po raz pierwszy zorganizowano dedykowany temu zagadnieniu hackathon, który w praktyczny sposób promuje ideę OpenData wśród najmłodszego pokolenia informatyków. Do konkursu przystąpiło 16 zespołów, w sumie około 80 osób.

Jako członek zespołu ekspertów wspierających ich pracę, bezpośrednio uczestniczyłam w procesie kreowania pomysłów czterech drużyn (w tym drużyny zwycięskiej Fringers). Już od początku uwagę zwracała niesamowita atmosfera panująca wśród uczestników. Mimo, iż czas był dużym ograniczeniem (30 godzin), finalne prezentacje zrobiły na jury duże wrażenie. Pomysły adresowały potrzeby takie jak: usprawnienie systemów kolejkowania w urzędach, planowanie i zarządzanie sprawami urzędowymi przez obywatela (zwycięski projekt mogący stanowić rozwiązanie komplementarne dla portalu https://obywatel.gov.pl/), sprofilowanego wyszukiwania atrakcyjnych lokalizacji do zamieszkania, wyszukiwania niedozwolonych klauzul w regulaminach, optymalizacji trasy zwiedzania zabytków w Warszawie, rozwiązań dla małych firm (np. wyszukiwania obszarów w których nie ma dostępu do Internetu pod kątem objęcia ich swoimi usługami) oraz zarządzanie budżetem miasta (projekt będący przykładem zastosowania elementów grywalizacji).

Wydarzenie pokazało, że strategia otwierania danych pokrywa się z oczekiwaniami przynajmniej części społeczeństwa, zaś powstałe pomysły na aplikacje oraz komentarze zwrotne od uczestników są istotnym sygnałem dla administracji rządowej, w jakim kierunku powinny iść dalsze prace. Z moich obserwacji podstawowe dwa wyzwania, które pojawiały się w trakcie implementacji, to standaryzacja dostępu (a w zasadzie jej brak, gdyż tylko nieliczne dane dostępne są on-line przez wyspecyfikowane API, pozostałe to pliki w formacie xls, zip lub pdf) oraz kompletność i jakość danych. Dotychczas instytucje państwowe zrobiły istotny pierwszy krok- zaczęły udostępniać na zewnętrz to, co mają i na co zezwala im prawo. Ale wartość pojawi się dopiero wówczas, gdy programiści będą mieli dostęp do tego co jest im potrzebne, aby stworzyć spójną funkcjonalność. I nie ulega wątpliwości, że reguły dostępu do tych informacji muszą być proste, ustandaryzowane i udokumentowane.

Więcej o wydarzeniu można znaleźć na Twitterze używając hashtag’u #danepubliczne oraz na https://twitter.com/GrazDadej?lang=pl/

Zainteresował Cię nasz blog i chcesz wiedzieć więcej?

Zapisz się na nasz newsletter

Na Twój e-mail wyślemy ciekawe informacje związane z blogiem i IBM