Grzechy menadżerów


09 lutego 2016

Przemysław Galiński

Grzechy menadżerów

Kilka dni temu uczestniczyłem w niesamowitym i bardzo wartościowym wykładzie Prof. dr inż. Tomasza Wielickiego z California State University of Fresno dotyczącym m.in. nowych technologii oraz Cloud Computingu. Wśród tematów, które zostały poruszone pojawiła się informacja o pewnego rodzaju błędach top managementu, a mianowicie błędach niezgodności i błędach pominięcia.

Parafrazując słowa Profesora, tych pierwszych ciężko uniknąć, po prostu się zdarzają, ale ich skutki przy odpowiednim działaniu mogą być minimalne, natomiast błędy pominięcia diametralnie mogą zmienić losy naszego przedsiębiorstwa w przyszłości. Gdyby Apple nie stworzyło iPhona, gdyby IBM nie zaoferował komputera mainframe, gdyby Mark Zuckerberg nie wpadł na pomysł komunikacji społecznościowej… to właśnie byłyby błędy pominięcia. Niewykorzystania szansy w odpowiednim czasie. Niedostrzeżenia czegoś, co będzie sukcesem na rynku, na którym działamy.

Co może być błędem pominięcia obecnych czasów? Nieprzygotowanie się do transformacji organizacji – a ta powinna następować nieustannie, zmienia się przecież środowisko mikroekonomiczne, zmienia się także to makroekonomiczne. Pojawiają się substytuty naszych produktów, pojawiają się konkurenci. A dobrze przemyślany startup z pomysłem, potrafi przebudować rynek globalny (Uber, WhatsUp, NetFlix) i totalnie zmiażdżyć konkurencję.

Organizacja powinna więc nieustannie się transformować, dostosowywać się do klientów, odpowiadając na ich potrzeby oraz wyprzedzać konkurencję – tworząc coraz to lepsze produkty czy też usługi. Nasza organizacja bez względu na to, czym się zajmuje powinna wykorzystać ogromną falę technologiczną, która właśnie nadchodzi, a w niej BIG DATA, Internet Rzeczy czy też rozwiązania mobilne.

Aby transformować organizację, powinniśmy zlikwidować bariery, przede wszystkim bariery technologiczne – jak to zrobić? Jest na to sposób, z którego korzysta już ogromna liczba firm na świecie i coraz więcej przedsiębiorstw w Polsce – rozwiązania chmurowe.

Cloud Computing to nie tylko IaaS, PaaS, SaaS czy BPaaS – cloud to szyna innowacyjności, najnowocześniejsze zasoby dostępne na żądanie tu i teraz. Cloud to najbardziej elastyczna z możliwych form pozyskania technologii – on demand, elastyczna forma rozliczania i wiele innych. Cloud to także ogromne przyspieszenie w zakresie od idei aż po go2market. Wykorzystując narzędzia dostępne w chmurze (np. platformę do błyskawicznego projektowania, budowania i „produkcji” aplikacji mobilnych IBM BlueMix) jesteśmy w stanie kreować rynek, a nie tylko podążać za nim. Rozwiązania chmurowe to też skala działania; w cloudzie przygotowanie rozwiązań i ich wdrożenie na rynek polski, europejski czy też globalny to właściwie ten sam koszt (pomijam kwestie lokalizacji np. aplikacji tj. języka).

Technologie są więc dostępne. Jeśli zdecydujemy się nie korzystać z nich na co dzień, może się okazać, że błąd pominięcia jest już nie do naprawienia.

Zainteresował Cię nasz blog i chcesz wiedzieć więcej?

Zapisz się na nasz newsletter

Na Twój e-mail wyślemy ciekawe informacje związane z blogiem i IBM